2016 рік.

                                                                            П  Л  А  Н

                                        занять  в  «Школі  інноваційної  майстерності»

                                                                                на  2 0 1 6 рік

 

• «Культура професійного спілкування          

в Інтернет-просторі»                                     година  професійної етики        січень          ЦМБ 

 

•   «Потрібно встигнути все.

Плануймо свій час. Як підвищити

власну самооцінку?»                                       психологічний практикум        лютий           ЦМБ

            

• «Бібліотека крізь фотооб’єктив»                             майстер-клас              березень          ЦМБ

 

• «Робота в офісних програмах пакету

 

Microsoft Office»                                                        заняття-тренінг            травень           ЦМБ


Бібліотека – популяризатор  здорового способу  життя

  6 квітня 2016 року в бібліотеці-філії №2 (вул. Драгоманова,74)  відбулось чергове засідання лабораторії професійної творчості  на тему  «Активізація роботи бібліотек  по вихованню здорового способу життя».

    Говорили про завдання  бібліотек в рамках Національної стратегії  з  оздоровчої рухової  активності в Україні на період до 2025 року «Рухова активність – здоровий  спосіб життя  - здорова нація», яку  схвалено  Указом Президента України  від 9 лютого 2016 року № 42/2016; про  ефективне поєднання традиційних засобів та інтерактивних методів роботи з питань популяризації здорового способу життя в умовах бібліотеки.  Намітили ряд заходів  по вихованню здорового способу життя  дітей і підлітків в період оздоровчої кампанії під час літніх канікул.

     Працівники  бібліотеки-філії № 2 підготували відео презентацію  про досвід роботи бібліотеки-філії № 2  в рамках Програми  «Пізнай себе та вдосконалюйся»,  провели  годину здоров’я  «Чи добре знаєш ти, як здоров’я зберегти» для учнів  7-го класу ЗОШ № 6 (класний керівник Боярська Л.В.).

 

Діти цікаво і змістовно спілкувалися з відомими в нашому місті людьми – депутатом міської ради Мірзабекян  Ю.Л., лікарем-педіатром Шимонко Т.Н., отримали відповіді на запитання, що їх хвилюють.2015 рік.

Масова робота бібліотека: класика жанру та новацій

16 квітня 2015 року в центральній міській бібліотеці ім. Юрія Ковальського відбулось чергове засідання лабораторії професійної творчості «Досвід  кожного – багатство всіх» на тему «Масова робота бібліотеки: класика жанру та новацій».

    Соціокультурна діяльність – один  з важливих напрямків діяльності бібліотек. Адже публічна бібліотека  сьогодні – це інформаційна, культурно-просвітницька установа,  центр дозвілля і спілкування. Бібліотека – установа справді унікальна. Вона допомагає здобувати знання, лікувати душі, підвищувати професіоналізм, розвивати інтелект, розширювати кругозір, збагачуватися духовно. Вона не знає обмежень вікових або соціальних, потребу в ній відчувають усі – від малечі – до літньої людини.

     В останні десятиліття масова робота бібліотек зазнала певних змін: якщо в першій половині ХХ століття масова робота сприймалася як засіб ідеологічного впливу на читачів, то в 90-х роках вона стала менш заполітизована, відтоді їй характерна в основному освітня, інформаційна, дозвіллєва спрямованість і гуманістичний характер. На початку XXI століття форми масової роботи в бібліотеках зазнали значної трансформації. Крім традиційних методів, з`являються нові, невідомі раніше або відомі, але модернізовані.  

    Бібліотекарі добре знають, що на організацію та проведення масових заходів йде багато часу. Однак воно того вартує! Адже саме під час масових заходів йде активна робота бібліотеки та бібліотечних послуг.

    Виклики, що постають сьогодні перед публічними бібліотеками, змушують їх знову і знову шукати сучасні інноваційні форми роботи для урізноманітнення, вдосконалення своєї діяльності. В останні роки фахівці бібліотечної справи  знову відчули необхідність у певній модернізації  форм масової роботи з користувачами. Акцент зробили у новизні назви заходу, методиці його проведення, використання елементів театралізації, ігрових моментів у поданні інформації, а також  своєрідної атрибутики, що передає специфіку запропонованої форми, активну участь читачів у проведенні заходу. Досвід підтверджує, що ті заходи, де читачі були активними учасниками, виявилися для них найцікавішими.

     Завдяки актуальному змісту, творчому підходу та нетрадиційним назвам  сучасні форми роботи сприяють зацікавленню  наявних користувачів  і залученню до бібліотеки нових відвідувачів

      Потрібно наголосити, що форм масової роботи  дуже багато, але кожен фахівець обирає для себе найкраще, те, що можна організувати в умовах кожної конкретної бібліотеки. Немає чіткої технології проведення  того чи іншого масово заходу. Головне - масові заходи, які організовуються в бібліотеці повинні бути цікаві, захоплюючі, емоційні, зорієнтовані на особистість. Одним із головних принципів масової роботи є актуальність,  незвичне трактування певних питань, що дозволяє підвищити зацікавленість читачів тією чи іншою темою. Взагалі, треба гнучко підходити до організації масових заходів, адже потреби та інтереси різних вікових груп дуже  часто не збігаються.

    В час складних соціально-економічних перетворень кожна людина  як повітря, потребує психологічного розвантаження, підтримки. Адже занурившись в атмосферу позитивних емоцій, захопившись якимось цікавим для себе заняттям, людина стає стійкішою до всіляких стресів і розчарувань.  Тому особливого значення на сьогоднішньому етапі набуває діяльність клубів та обєднань за інтересами, які працюють при бібліотеках.

      На засіданнях клубу кожен може поспілкуватися вдосталь на будь-які теми, розкрити свій творчий потенціал, самовиразитися, передати свій життєвий досвід, показати на що здатний. Клуби забезпечують інтереси різних поколінь  -  від школярів  -  до пенсіонерів. Завдання бібліотекарів - зробити так,  щоб засідання були цікавими і змістовними.  Щоб відволікти дітей і підлітків від вуличних пригод, людей похилого віку  -  від перегляду порожніх телевізійних серіалів, допомогти їм адаптуватися в цьому мінливому світі.   

     В цілому, сьогодні в бібліотечному світі спостерігається перехід від простих масових заходів до  великих комплексних, масштабних – творчих акцій, міні-проектів та програм. Бібліотеки МЦБС теж мають багато напрацювань. Це заходи в рамках свята літератури і мистецтв «Лесині джерела» (свято книги, театралізоване дійство -  парад літературних героїв, літературно-музична композиція, бенефіс кращих читачів міста Новограда-Волинського, літературно-мистецький вернісаж, музична вікторина, брейн-ринг,  книжкове лото та ін.). Дитяче свято книги, акції «Територія дитинства», «В нашім місті всі читають»  до Міжнародного дня захисту дітей», Шевченківський тиждень «На вічнім шляху до Шевченка», заходи до Дня Незалежності України, до Всеукраїнського дня бібліотек, конкурс «Найкращий читач року», Заходи в рамках Всеукраїнського Тижня дитячого читання, акції «Молодість. Читання. Успіх.», «Ні дня без читання»  до Дня молоді.

    Міні-проекти та Програми «Канікули з книгою», Різдвяні та Пасхальні зустрічі в бібліотеці, Тиждень або День без телевізора, «Цікаві канікули в Інтернеті»,  «Ніч в бібліотеці» та ін.

    Гарні результати дають вуличні широкомасштабні акції, заходи за межами бібліотеки. Звичайно, проведення таких заходів потребує  значної підготовки: це і музичне оформлення, різнокольорові кульки, реклама, книжкові вітрини, театралізоване дійство, конкурси, вікторини, заохочувальні призи. Але заходи, що відбуваються у такій формі збирають чималу аудиторію, зацікавлюють не тільки дітей та їхніх батьків, а й різні верстви населення.

    Привертають сьогодні увагу до бібліотеки  і заходи за участю відомих публічних людей. Широкий резонанс отримали зустрічі у центральній міській бібліотеці з Володимиром Литвином – народним депутатом України, зустрічі з місцевими краєзнавцями, поетами.

     Говорили  також про віртуальний простір, як місце проведення масових заходів в дитячій бібліотеці, а також про те, що навіть найкращий масовий захід не може бути успішним  без грамотно організованої реклами.  Крім того важливо підтримувати партнерські стосунки з місцевими засобами інформації. Не тільки подавати інформацію про проведені масові заходи, а обов’язково про заходи, які мають відбутися в бібліотеці. Реклама повинна бути невелика за обсягом, але має містити таку родзинку, щоб зацікавити кожного пересічного громадянина.

    Масова робота – це справжнє мистецтво. Тож декілька правил сценарної творчості для бібліотекарів надала  режисер загальноміських масових заходів міського Палацу культури ім. Лесі Українки  Ірина  Панасюк.

    Під час засідання вивчали досвід роботи та інновації в організації та проведенні масової роботи з молоддю. Провідний бібліотекар ЦМБ Олена Кобрина підготувала  відео презентацію «Соціокультурна діяльність центральної міської бібліотеки ім. Юрія Ковальського». 

     Отже сучасна бібліотека повинна створювати для своїх користувачів максимально комфортне середовище, бути відкритою для усіх тих, кому потрібна книга та психологічне розвантаження. Тому так важливо сьогодні не обмежуватися традиційними формами роботи, а шукати нові шляхи популяризації бібліотечних ресурсів, розповсюдження знань, формування культури і духовності підростаючого покоління.

     Підсумовуючи, хочеться зазначити, що наша професія  дійсно унікальна - бо ми даруємо людям радість спілкування з книгою,  з  однодумцями. Адже побувавши в бібліотеці на гарному заході людина повертається додому одухотвореною, радісною, щасливою. Сьогодні, нам, бібліотечним працівникам,  необхідно мати багато сил і наснаги в щоденній роботі за розум, душу і майбутнє України. Адже наша праця є тим живильним  розчином, який  згуртує,  об’єднає людей. Ми повинні самі свято вірити і вселяти віру в наших  читачів, що все обов’язково зміниться на краще.


Електронна система моніторингу базової мережі публічних  бібліотек України                      

   12 березня 2015 року на базі центральної міської бібліотеки ім. Юрія Ковальського був проведений  тренінг  з вивчення електронної системи моніторингу базової мережі публічних бібліотек України (ЕСМаР)  для бібліотекарів МЦБС.

    У бібліотечній галузі довгий час існувала потреба в упорядкуванні процесів, пов’язаних з формуванням, поданням, обробленням, зберіганням та використанням звітності. Програма «Бібліоміст» спільно з Міністерством культури України та Національною парламентською бібліотекою України (НПБУ) вже декілька років активно працювали над створенням електронної системи моніторингу мережі публічних бібліотек України (ЕСМаР). Нещодавно роботу над розробленням системи було завершено.

    Під час тренінгу бібліотекарі переконались в перевагах електронної системи моніторингу та навчились: переглядати статистику, подану бібліотеками; повертати на редагування звіти відповідальним особам; консолідувати статистику за допомогою фільтрів; експортувати дані звітів бібліотек в Excel для більш глибинного аналізу; розсилати масові повідомлення на електронну пошту; створювати та редагувати дані користувача; автоматично створювати звіт за формою 6-НК.

    На практиці кожен учасник мав змогу заповнити звіт своєї бібліотеки, що дало можливість детальніше ознайомитись із системою.


2014 рік.

Засідання лабораторії професійної творчості "Бібліотека і правова освіта: час нових підходів"

Однією з необхідних умов перетворення України у справжню правову державу є підвищення рівня правової освіти населення, формування правової культури. Чимало роблять для цього засоби масової інформації, громадські організації, правоохоронні органи. Але найважливіше місце тут займає  спільна діяльність школи, сім’ї і закладів культури.

      Бібліотеки  міської централізованої бібліотечної системи  проводять значну роботу по правовому вихованню, використовуючи нові цікаві форми в роботі з користувачами різних вікових  категорій. Накопичено певний досвід, який заслуговує на увагу. Але сьогодення несе нам нові і нові виклики.  В наш складний час  можна відзначити недостатню обізнаність дітей і дорослих зі своїми правами, а часом і зневіру в можливості відстояти свої інтереси та інтереси  своєї сім’ї.

     Бібліотеки вирішили зробити наголос на необхідності поглиблення роботи по правовому вихованню, звернути  увагу на моральні аспекти в цій роботі, особливо з читачами-дітьми, підлітками, молоддю та дорослими соціально-активного віку.  Тож чергове засідання лабораторії професійної творчості присвятили   темі «Бібліотека і правова освіта: час нових підходів».

      Провідний методист ЦМБ В.В.Соломончук надала консультацію на тему «Сучасні форми і методи роботи бібліотек у формуванні правової культури населення».

     Дуже цікавою була зустріч працівників бібліотек  МЦБС з  головним спеціалістом міськрайюстиції Ю.В. Нагорнюком. Під час спілкування намітили  сумісні грані  правопросвітницької діяльності на 2015 рік.  Вирішили  на базі бібліотеки-філії №5 для юнацтва відкрити  Громадську приймальню для молодих сімей.

    Презентацію «Правова культура молоді» (з досвіду роботи школи правових знань «Сучасник») підготувала провідний бібліотекар БФ№5 для юнацтва Л.М.Захарчук.

     Бібліограф ЦМБ С.О. Юхимчук зробила огляд  за матеріалами фахових видань «Сучасні аспекти формування правосвідомості підростаючого покоління».


Адвокація в бібліотеці.

    Навчити основам адвокаційної діяльності – таким було завдання тренінгу, проведеного в центральній міській бібліотеці ім. Юрія Ковальського  18 березня  для працівників бібліотек міста.

      Поняття «адвокація» для бібліотек є відносно новим, але практичною діяльністю з адвокації бібліотеки займаються постійно, бо тільки відкрите висловлювання власних поглядів, зосередження уваги на важливих питаннях, об’єднання людей для спільних  дій допоможе бібліотекам спланувати і здійснити кампанію щодо захисту інтересів бібліотек, бібліотечних фахівців і користувачів.

   На сучасному етапі розвитку громадянського суспільства адвокаційна діяльність розглядається як невід’ємна складова роботи будь-якої організації, що турбується про свій статус, організаційну спроможність, стійкість і розвиток.  Бібліотеки не є виключенням. Нам, як нікому, сьогодні потрібна підтримка. Ми маємо переконати політиків, посадовців, депутатів, книговидавців, постачальників технологій і багатьох інших підтримати бібліотеки і надати їм визнання, на яке вони заслуговують.


Екологічна освіта – основа третього тисячоліття

    22 жовтня 2013р. в центральній дитячій бібліотеці   відбулось чергове заняття лабораторії професійної  творчості «Досвід кожного – багатство всіх» на тему   «Бібліотека  у системі екологічної  просвіти  підростаючого  покоління» (2013 рік – рік  - Рік фізичного здоров’я та екології в Україні).

       У консультації  «Активні форми і методи бібліотечної роботи з питань екологічного просвітництва» були розглянуті концептуальні засади формування екологічної свідомості особистості, проаналізовано місце бібліотеки у соціально-педагогічній концепції безперервної екологічної освіти, висвітлено досвід роботи вітчизняних і зарубіжних бібліотек з питань виховання екологічної культури.  

      Особливий інтерес учасників викликала інформація про те, що ж робиться для поліпшення екологічної ситуації в нашому місті, які Програми діють.

    Фахівці бібліотек МЦБС мали можливість ознайомитись з досвідом роботи  центральної дитячої бібліотеки  за Програмою «Заквітчана вічність природи»,  взяли участь у черговому засіданні екологічної вітальні «Паросток»,  що працює при бібліотеці з 2009 року.  На свято гарбузової родини «Ходить Гарбуз по городу» завітали  учні 7-А класу ЗОШ№ 2 (класовод Босс Оксана Олександрівна). Були цікаві вікторини, конкурси, ігри, розваги,  діти смакували гарбузовою  кашею, смачним пиріжками та дарунками осені, познайомились з виставкою саморобок «Осінні фантазії».

      На завершення  всіх запросили на екологічне чаювання  «Еліксир  здоров’я» під час якого бібліотекар 2 категорії ЦМБ Молокус Л.В. презентувала добірку матеріалів  «Як зміцнити  імунітет в осінньо-зимовий період».

   Кінцевою метою впровадження стратегічних завдань та планів бібліотечних фахівців МЦБС є підвищення свідомості кожного пересічного мешканця м. Новограда-Волинського, виховання екологічної культури формами та методами бібліотечної діяльності, залучення широких верств міської громади до збереження природи рідного краю.

     Бернард Шоу писав: «Ми навчились плавати у воді, як риби,  літати в небі, як птахи. Залишилось лише навчитись жити на землі, як люди.». Тож давайте самі вчитись і вчити своїх читачів бути на Землі людьми.