Новини


Бібліотека в житті громади: йдемо в майбутнє разом

Вже стало традицією для бібліотек міста в кінці кожного року звітувати перед громадою про свої здобутки. 28 грудня відзвітувала центральна міська бібліотека ім. Юрія Ковальського. На заході були присутні соціальні партнери бібліотеки, такі як отаман українського реєстрового козацтва, директор краєзнавчого музею, голова товариства етнічних німців «Бегегнунсцентр», вчителі ЗОШ №3, представник польського культурно-освітнього товариства ім. Ю.Люблінського, учасники клубів «КЛЮЧ» та «Світлиця», та всі активні користувачі бібліотеки, хто читав, читає і буде читати завжди. Почесним гостем була Галина Василівна Ковальська, вдова Юрія Ковальського, чиє ім'я носить бібліотека. Присутні дізналися про визначні події, здобутки, перемоги та плани на майбутнє бібліотеки.  В цікавій формі почули про участь бібліотеки разом з читачами в міських та обласних заходах, різноманітних акціях. Ознайомилися з цікавою відео-презентацією про роботу бібліотеки.

   Протягом року було проведено ряд заходів різного напрямку: історичний екскурс «Роль Євгена Коновальця в історії України», година памяті «Бабин Яр. Місце нашої скорботи», патріотична година «Ми боремося за українську землю», народознавчо-патріотичний вечір «Нащадки козацької слави», літературний флеш моб «Поезія, народжена Майданом», мистецький вечір «Вічне сонячне світло – ім’я тобі Моцарт» та ін.   

    Важливою подією у звітному році стало відкриття  молодіжного українсько-польського  культурно - освітнього клубу «КЛЮЧ». Товариством «Інтеграція Європа-Схід» була запропонована програма візиту до Польщі – це ознайомлення з найкращими навчальними закладами в регіоні, безкоштовні консультації з польськими експертами, візити в ВНЗ Польщі, зустрічі з польськими і українськими студентами, екскурсії по Кельцах та Кракові. І вже перша група  бажаючих в травні місяці відвідала  навчальні заклади  Польщі.

 

   Сьогодні центральна міська бібліотека  має значний досвід впровадження інновацій, цікавої проектної діяльності. Вона стала центром громади, створила комфортні умови для читачів, забезпечила доступ до інформації, надає сучасні послуги з використанням новітніх інформаційних технологій. Звітуючи перед громадою про свою роботу, ми прагнемо показати, що сучасна бібліотека – це не тільки зібрання книжок, а насамперед – це величезний світ соціальних комунікацій, центр культурного спілкування та творчого розвитку, інформаційний та освітній центр для мешканців нашого міста.

 


Нащадки козацької слави

   Відшуміла Козаччина, стали історією її славні походи, славні бої. Але підростають гідні нащадки козаків. 13 грудня бібліотекарі центральної міської бібліотеки імені Ю. Ковальського  провели в ЗОШ № 3 з учнями 6-А та 6-Б класів народознавчо-патріотичний вечір «Нащадки козацької слави».   Школярі брали участь в  інтелектуальних, творчих та спортивних змаганнях. Учасники не тільки показали козацьку удаль в різноманітних змаганнях, а й дізналися багато нового і цікавого про життя та побут козаків. Оцінювали змагання почесні гості: отаман Житомирського обласного українського реєстрового козацтва генерал-майор Дроздюк Олександр Миколайович, берегиня реєстрового козацтва Ксендзук Валентина Антонівна та вчитель фізичного виховання Козир Олександр Оксентійович. Журі визначало, який з двох «куренів» розумніший, кмітливіший, талановитіший, сильніший та спритніший. Підтримати та допомогти своїм учням прийшли їхні класні керівники та вчителі школи. Активність виявили і батьки, приготувавши козацькі страви та поділившись рецептами їх приготування. Після закінчення змагань Отаман провів урочисту посвяту учнів у козачата.  Хлопці цього віку у козацтві називаються «Соколята», а дівчата «Лелі».

   Цікаві вікторини та веселі змагання подарували присутнім гарний настрій та бажання читати книги з історії нашого народу.


Зустріч з лікарем у центральній міській бібліотеці

 

   Вивчаючи людський організм, дослідники визначили, що він має великі можливості. Наприклад, мозок людини використовується не більше, ніж на 5 %. Адам, Мафусаіл жили більше 900 років.  Можливо, і це не межа, проте, на жаль, наших резервів вистачає на середню тривалість життя 70 років з хвостиком. І причина тому – як вплив навколишнього середовища, генетичні захворювання, так і шкідливі звички та неправильний спосіб життя. Звідси – передчасне виснаження та різноманітні хвороби.

 

   Тому, популяризуючи здоровий спосіб життя, в центральній міській бібліотеці ім. Юрія Ковальського чергове засідання клубу за інтересами «Світлиця» було присвячено темі «Здоров'я та довголіття». Гостею заходу була завідуюча АЗПСМ №1 Бежевець С.М. Присутні мали змогу поставити питання фахівцю, на які отримали детальні та вичерпні відповіді і рекомендації. А ще Світлана Миколаївна у вигляді невимушеної бесіди інформувала учасників круглого столу  про методи профілактики різних захворювань та  індивідуальні особливості лікування, про оновлення медичного обслуговування. До зустрічі було підготовлено книжкову виставку «Я – моє життя – моє здоров'я», на якій була представлена література по здоровому харчуванню, лікувальній фізкультурі та профілактиці різних захворювань. Присутні щиро подякували лікарю за зустріч та цікаве спілкування. Світлана Миколаївна побажала всім присутнім ні в якому разі не хворіти, зустрічатись з лікарями тільки в бібліотеці, а не в лікарні.

 


День Гідності і Свободи

21 листопада в нашій країні відзначається День Гідності і Свободи.

   В історії України було багато трагічних періодів та подій. В наш час в історію увійшла ще одна подія – майдан. Майдан змінив всіх. Навіть коли він закінчився…Дуже вдало сказано, що, «шукаючи Європу, ми знайшли Україну». Борців об’єднало бажання жити у вільній країні, з справедливим та світлим майбутнім. За ці ідеали на Майдані пролилася кров. Так з’явилася Небесна сотня – це патріоти, які віддали життя за свої переконання.

   Готуючись до відзначення Дня Гідності та Свободи, працівники центральної міської бібліотеки ім. Юрія Ковальського провели ряд заходів. В читальній залі оформлена виставка друкованих видань під назвою «Події, що змінили долю України». Для учнів ЗОШ № 3 9 - А та 9-Б бібліотекарем кафедри юнацтва Молокус Л.В. спільно з заступником директора по виховній роботі Цибульською Т.Л. був проведений  інформаційний діалог «Україна гідна Свободи», який ознайомив читачів з історією виникнення цієї пам'ятної дати.

   Відбулася презентація книги Марка Рудневича "Я з Небесної Сотні". Зрештою, це повість про три вирішальні доби на Майдані. Також була представлена виставка української сучасної літератури про події на Майдані та в зоні АТО.  Учні переглянули відеофільм  «Небесна Сотня», під який разом заспівали Гімн України та вшанували пам'ять  загиблих хвилиною мовчання.

   З молоддю була проведена патріотично-інформаційна бесіда «Революція Гідності та Свободи». Мова йшла про революційні події та патріотів України.

 

   Українська Революція Гідності, боротьба за волю і справедливість проти свавілля владного режиму сколихнула в українського народу високі почуття патріотизму, самопожертви, любові до Вітчизни. Тому працівники бібліотеки спільно з учнями та вчителями ЗОШ № 3 організували літературний флеш моб «Поезія, народжена Майданом». 


14 жовтня - День захисника України

    Сьогодення випробовує українців на силу духу, доблесть та відвагу. Тисячі захисників беруть зброю до рук, аби зберегти Україну для своїх батьків і дітей. Розповісти про їх подвиг, назвати імена, зібрати і систематизувати матеріали, які вже сьогодні стають історією, – завдання сучасних бібліотекарів.

   Напередодні Дня захисника України, у відділі обслуговування ЦМБ ім. Юрія Ковальського проведено патріотичну годину «Ми боремося за українську землю». Учням ЗОШ № 2 та іншим присутнім на заході були представлені матеріали про українську військову традицію, Запорізьку Січ та подвиг українців у Другій світовій війні. Зі святом всіх привітав генерал українського козацтва О.М. Дроздюк.

    Сьогодні багато патріотів нашої держави воюють в зоні АТО, захищаючи свободу, незалежність та територіальну цілісність України. Новоград-Волинщина  посідає сумне місце лідера за кількістю призваних та за кількістю загиблих в зоні АТО. На  зустріч «Герої поряд з нами» були запрошені учасники бойових дій, наші земляки – Радзивіл В.О. та Суслін О.І. Це зовсім молоді люди, але вже обпалені війною. Вони звернулися до присутніх із закликом боротися з байдужістю, бути уважними до своїх рідних, знайомих, займатися громадською діяльністю. Активна життєва, громадська позиція повинна стати нормою для молоді.

    Програму заходу супроводжували виступи учнів школи мистецтв.

   Також працівники бібліотеки  презентували книжкову виставку «Від подиху століть до сьогодення», яка постійно діє у читальному залі бібліотеки. Матеріали, представлені на виставці, знайомлять відвідувачів з ратними подвигами героїв різних епох: українських козаків і їх нащадків – сучасних українських солдатів, що зараз воюють у зоні АТО.

 

   Ми вітаємо всіх захисників України зі святом, що увібрало в себе багаті і славні козацькі традиції, уособлює мужність і героїзм оборонців та визволителів рідної землі впродовж всієї багатовікової української історії.


Година пам'яті у краєзнавчому музеї

29 вересня Україна згадувала про одну із трагічних сторінок історії другої світової війни і Голокосту - масового вбивства євреїв 29 - 30 вересня 1941 року у Бабиному Яру в Києві. Це – одне з тих місць, що символізує пам’ять про людей, які стали жертвами загарбницьких планів фашистської Німеччини. Масові розстріли у Бабиному Яру та розташованому поруч із ним Сирецькому концтаборі проводилися аж до вигнання нацистських окупантів із Києва.

   На Нюрнберзькому процесі було озвучено реальну кількість загиблих  - 168 тисяч євреїв і понад 300 тисяч військовополонених.

Довгі роки тоталітарної системи замовчувалася правда про трагедію Бабиного Яру. І тільки із здобуттям Україною незалежності велика київська трагедія стала відома широкому загалу.

   Центральна міська бібліотека ім. Юрія Ковальського в приміщенні міського краєзнавчого музею провела годину памяті «Бабин Яр. Місце нашої скорботи».

   Серед присутніх були ветерани другої світової війни, учні ЗОШ № 3, студенти І курсу Ярунського технікуму, члени земляцтва етнічних німців … Працівники бібліотеки розповіли про ті жахливі події за допомогою прози та поезії, документальної кінохроніки та пісень.

   Про масові вбивства мирних жителів у Новограді-Волинському розповів  голова міського товариства єврейської культури “Відродження” Майстер Лев Хунович.

   Ознайомитись з літературою, що присвячена трагедії Бабиного Яру, можна було з книжкової виставки «Бабин Яр. Символ жорстокості».

  Знати та пам’ятати про трагічні сторінки другої світової війни треба в першу чергу молодому поколінню українського суспільства, якому ще належить повністю осмислити нашу непросту історію. Були в нас і білі і чорні сторінки, і героїзм, і ганебні епізоди, які потребують очищення і каяття, те, через що проходить зараз  народ європейських країн.  

    Незалежна Україна стала батьківщиною для багатьох народів. Мир і злагода — це головне, що нам потрібно сьогодні.


Коментовані читання творів І. Франка

   24 серпня ми відсвяткували 25 річницю проголошення незалежності України, а 27 серпня – 160 роковини з дня народження Івана Франка, який закликав нас "навчитися чути себе українцями".

   Щоб розкрити постать поета з точки зору сьогоднішнього бачення бібліотечні працівники  провели «франкові читання» під назвою"Нам пора для України жить". У цей день Франкове слово наповнило бібліотечну світлицю особливою аурою. Воно звучало в поезії та у прозі, мелодійно дзвеніло у пісні. Всі відвідувачі бібліотеки  мали можливість переглянути книжкову виставку «Іван Франко – світоч національного відродження України».

   Про І.Франка багато сказано, багато написано, але саме сьогодні, коли ми заговорили про державницькі ідеї, про українську національну ідею  у нашому суспільстві,  існує потреба звертатися до його творчості, брати у нього естетичні уроки, прислухатися до порад. Франко – це сигнал українцям, коли вони ідеалізують олігарха, який має гроші, і не здатні оцінити того, хто має найбільше багатство нації – духовно-інтелектуальне багатство. І сьогодні в українській культурі тяжко знайти людину, яка б дорівнювала інтелекту Івана Франка. І ще цей чоловік приніс у нашу культуру не тільки культ праці, а й культ книги. Звідки він взявся такий мудрий? З того, що він студіював 16-ма мовами і подарував нам цей вислів: «Книга  морська глибина! Хто в них пірне аж до дна, Той, хоч і труду мав досить, Дивнії перли виносить».


День краєзнавства "До рідного краю серцем прихилюся"

Літо. Спека. Пора відпусток. В закладах культури ремонти йдуть на повну. Та все ж таки саме влітку проводиться низка краєзнавчих заходів, адже  в липні ми відзначаємо річницю з дня народження Олени Пчілки. Письменниця, громадська  діячка, та, що найголовніше, для поціновувачів історії нашого міста – мати Лесі Українки. Крім того, щороку, в кінці липня, проходить повномасштабне літературно-мистецьке свято «Лесині джерела», присвячене пам’яті Лесі Українки. Тому бібліотеки міста проводять краєзнавчі бесіди, огляди літератури про рідний край, презентують тематичні книжкові виставки…

    2 липня в центральній міській бібліотеці ім. Юрія Ковальського пройшов День краєзнавства «До рідного краю серцем прихилюся». Було оформлено книжкову виставку «Наш край легендою і славою овіяний», проведено бесіду «Велич кожного краю – в людях, які тут живуть». Окрасою дня стала зустріч з відомим краєзнавцем Леонідом Григоровичем Коганом, нашим земляком, який зараз проживає у Німеччині,  але серцем назавжди залишився у Новограді-Волинському. Його дослідження рідного краю продовжуються і донині, він щоліта приїжджає у Звягель, говорячи про те, що одинадцять місяців живе у гостях, і лише один — вдома... 

  Леонід Коган — активний член Новоград-Волинського осередку Житомирського Товариства дослідників Волині. Він є автором цілої низки цікавих розвідок. Особливо помітними є його краєзнавчі статті про історію єврейської громади Новограда-Волинського, історію будівництва і знищення Преображенського собору, історію вулиць тощо.  Леонід Григорович працював у архівах Новограда-Волинського, Житомира, Києва та інших міст, по крихтам збираючи цікаві факти про рідний Звягель.

  На зустрічі в бібліотеці присутнім особливо цікаво було подивитись старі фото Новограда-Волинського і порівняти з сучасними будівлями, які з’явились на місці колишніх. На жаль, з огляду на старі світлини, Новоград втратив своє неповторне обличчя.

   А ще Леонід Григорович жалкував за тим, що нема серед молодого покоління новоградських істориків справжніх краєзнавців, тих, хто «горів» би своєю справою, кому можна було передати свої знання і досвід.

 

   «Пізнай себе, свій рід, свій народ, свою землю, – і ти побачиш свій шлях у майбутнє...» – ці філософські заповіти Григорія Сковороди, яким понад три століття, актуальні і сьогодні.

 


Історичний екскурс «Роль Євгена Коновальця в історії України»

14 червня 2016 року виповнилося 125 років від дня народження українського військового і політичного діяча, полковника Армії УНР, коменданта УВО, голови Проводу українських націоналістів (1927), одного з ідеологів українського націоналізму - Євгена Коновальця. З  приводу цієї події у центральній міській бібліотеці ім. Юрія Ковальського був проведений історичний екскурс «Роль Євгена Коновальця в історії України».  На захід в читальну залу книгозбірні прийшли люди різного віку, серед  яких були вчителі, бібліотекарі, музейники та відвідувачі бібліотеки. Для проведення екскурсу запросили історика, письменника, блогера  Бондаренко Павла Івановича, більш відомого як Павло Правий. Історичні розвідки супроводжувались переглядом відеоматеріалів із використанням світлин з життя Коновальця. 

 

   Особа Євгена Коновальця не є предметом великої зацікавленості сучасного українського суспільства. Його стиль роботи  -  без самореклами, але спрямований на практичний і довготривалий ефект, -  відіграв немалу роль в тому, що Коновалець залишився в тіні інших історичних осіб. Але в колі тих сучасників, які боролись за самостійність України, Євген Коновалець мав великий, нічим не похитнутий авторитет. Віра Коновальця і його послідовників у неминучість перемоги визвольного руху зламала хід історії, незважаючи на кров і репресії, і привела Україну до Незалежності.

 


Ура, прийшла канікул  пора - безпечно відпочити нам пора!

   Під такою назвою  в центральній міський бібліотеці 10 червня пройшла бесіда-застереження для учнів літнього табору ЗОШ № 3. Бібліотекарі підготували цікаве повчальне відео  «Правила безпеки – правила життя».  А також на захід були запрошені: дитячій лікар анестезіолог-реаніматолог Малінський Геннадій Борисович  та старший лейтенант рятувальної служби Рудюк Роман Юрійович. Представники найважливіших професій, які рятують життя та здоров’я людей цікаво та змістовно розповіли дітям про випадки,що закінчуються викликом швидкої допомоги та рятувальної служби. Про те, як діяти і надати самостійно першу допомогу і про те, що непотрібно робити аби не наражати себе на небезпеку. Дітям задавали запитання, на які вони активно відповідали, а також самі діти мали змогу задати запитання гостям.  Мета таких заходів -  інформування дітей та попередження нещасних випадків під час канікул.

   Гарного, веселого та безпечного всім відпочинку!


Цикл заходів до Міжнародного дня захисту дітей

   Міжнародний день захисту дітей в Україні та світі святкують 1 червня. Цей день – не тільки голосні та веселі свята для малечі, а й нагадування суспільству про необхідність поважати права дитини, що є необхідною умовою для формування справедливого, гуманного соціуму, добробуту в ньому. Формуванню правової свідомості читачів сприяє ряд бібліотечних заходів, одною з яких була правова гра-квест «Права та обов’язки дітей» для учнів ЗОШ № 3, яка проходила за міським Палацом культури ім. Лесі Українки на території залишків фортеці. Квест — це спортивно-інтелектуальна командна гра, мета якої — швидше та якісніше від інших команд дістатися фінішу, виконуючи в процесі різні інтелектуальні та спортивні завдання та знайти предмет пошуків.  Метою нашого правового квесту було: познайомити дітей з поняттям «Право», «Обов’язок»,  познайомитись з правами та обов’язками,  що гарантуються законом, розвивати логічне мислення, виховувати пошану до законів України, уміння дотримуватись правових обов’язків та користуватись своїми правами.

   Спочатку учасників ознайомили з правилами гри. Потім поділили на дві команди: одні шукали «Права», а інші – «Обов’язки». А далі квестори рухалися по маршрутному листку, виконуючи різні завдання. Це і орієнтація в просторі, і проходження лабіринту, і вміння відшукати потрібну книгу, що знаходилася на книжковій виставці. Всі завдання були виконані і майже одночасно обидві команди дісталися фінішу, за що були нагороджені призами.

    Також напередодні Міжнародного дня захисту дітей у бібліотеці провели мульт-мікс «Не порушуйте наші права» для учнів колегіуму. На прикладі  мультфільмів було розказано про права дітей та роз’яснено їх значення.

 

   Школярі усвідомили, що однією з головних функцій громадянського суспільства є забезпечення прав і свобод громадян. Дотримання прав людини дозволяє підвищити цінність окремої особистості і захистити її права і свободи. Але свобода не може бути справжньою, якщо людина не буде знати, що є її обов'язком.


«Навчання в Польщі: мрії чи реальність?»

Кожного року перед сотнями молодих людей постає питання вибору спеціальності, навчального закладу чи додаткового курсу освіти.

 Практично для кожної молодої, цілеспрямованої людини та її батьків постає питання набуття вищої освіти, яка буде конкурентоспроможною в умовах сьогодення та дасть можливість побудувати успішну кар’єру не тільки в Україні, а і поза її межами. Навчання в Польщі, в її рейтингових учбових закладах дає саме таку освіту. Чому Польща?

    Польща – чудова європейська країна, що входить до складу Європейського Союзу та Північно-Атлантичного Альянсу – НАТО, є близьким сусідом та надійним партнером України та українців. Географічна та культурна близькість, а також схожість української та польської мов мають великий вплив на те, що українці почувають себе в Польщі майже так, як удома. Протягом останніх років Польща стала однією з найпривабливіших країн, куди абітурієнти з України їдуть здобувати освіту.

    В квітні місяці бібліотекар центральної міської бібліотеки ім. Юрія Ковальського Молокус Л.В. ознайомила навчальні заклади з програмою освітніх візитів до Польщі.  Проектом навчання у Польщі для громадян України займається Товариство Інтеграція Європа-Схід, з яким співпрацює центральна міська бібліотека. Запропонована програма візиту – це ознайомлення з найкращими навчальними закладами в регіоні, безкоштовні консультації з польськими експертами, візити в ВНЗ Польщі, зустрічі з польськими і українськими студентами, екскурсії по Кельцах та Кракові. Вся ця інформація  була отримана на засіданні молодіжного українсько-польського культурно – освітнього клубу «КЛЮЧ»  в бібліотеці.

    І вже перша група  бажаючих ознайомитися з навчальними закладами Польщі відправляється  з освітнім візитом в травні місяці.

 

    Всіх, кого цікавить інформація про навчання та освітні візити до Польщі, просимо звертатися до нашої бібліотеки. Ми раді будемо вам допомогти. 


Чорнобиля гіркий полин

 

                                                                                                                     Чорнобиля гіркий полин
                                                                                                                    
на серце ліг незримо й тяжко,
                                                                                                                    
і плине над землею дзвін
                                                                                                                     із тихим стогоном протяжно.

 

   У житті України, українського народу є дата, що сповнена гіркого полинового болю. Чорнобильська катастрофа. Тридцять років віддаляє український народ, зрештою й світ, від цієї вікової трагедії. Тридцять років не загоюється те лихо, що людина сама ж заповідала собі, своїй землі…

   Розкриваючи цю тему в центральній міській бібліотеці ім. Юрія Ковальського, проведено День інформації «Чорнобиля гіркий полин». Метою було дати учням уявлення про Чорнобильську катастрофу, розкрити суть та її наслідки. Застерегти від небезпеки, яку несе радіація. Виховувати екологічну культуру, гармонійні відносини людини і природи.

   До бібліотеки завітали учні школи- інтернату, для яких провели бесіду «Мужність і біль Чорнобиля», інформаційне повідомлення «Пропусти Чорнобиль крізь серце», під час яких дітям розповіли про ту страшну подію, яка сталася 26 квітня. Хвилиною мовчання вшанували пам'ять загиблих і померлих внаслідок аварії на ЧАЕС. До уваги присутніх було запропоновано відео-презентацію «Ми пам’ятаємо тебе Чорнобиль», огляд літератури та книжкову виставку «Гірчить Чорнобиль крізь роки, гірчить».  З великою увагою діти слухали цікаву та змістовну розповідь ліквідатора ЧАЕС Завгороднього Ігоря Івановича, який завітав до нашої бібліотеки. На закінчення для учнів провели екскурсію по бібліотеці.


«Хвала книжкам, що сіють розумне, добре, вічне»

  У часи Інтернету, коли потрібна інформація здобувається шляхом натискання кнопки, не слід забувати про пізнавальну функцію бібліотеки та  формування читацької культури. Особистість значною мірою формується у дитячі роки, тож, якщо ми хочемо, щоб завтрашній читач захоплювався книгою і читанням, мав різнобічні інтереси, то сьогодні ми повинні приділяти увагу, насамперед, дітям та юнацтву, їхньому ставленню до книги і бібліотеки.

     Тому, вже традиційно, в кінці березня – на початку квітня, в центральній міській бібліотеці ім. Юрія Ковальського проходять цікаві літературні заходи під час Всеукраїнського тижня дитячого та юнацького читання. Працівники бібліотеки популяризують надбання як української, так і світової культури та сучасної книги серед молоді. Цікаво і змістовно в читальному залі пройшла зустріч з учнями ЗОШ № 3. Відеоролик «Як твориться книга» детально ознайомив з усіма процесами створення книги. Інформаційне повідомлення  «Шарль Бодлер – предтеча символізму» супроводжувалось аудіо читанням віршів автора. Учні ознайомились з сайтом бібліотеки та відео проектом «150 років роману Ф. Достоєвського «Злочин  і кара».   Під час тижня відвідувачам  було запропоновано  викладку книг «Шедеври світової літератури». В циклі «П'ять хвилин з мистецтвом» підготовлено книжково-ілюстративну виставку до 160 річчя від дня народження Михайла Олександровича Врубеля, українського і російського живописця.

    Працівники бібліотеки впевнені, що всі заходи, які були проведені під час тижня дитячого та юнацького читання привернули увагу молодих людей до бібліотеки та книги.

 


Поетеса зламу століть

  19 лютого працівники міської централізованої бібліотечної системи запросили учнів шкіл міста у малий зал Палацу культури ім. Лесі Українки на усний журнал "Поетеса зламу століть", присвячений 145-річниці від дня народження Лесі Українки.

   Ведучі заходу розповіли про неймовірну силу духу, драматичну долю та творчість, а також невідомі факти з життя Лесі Українки. Зі сцени лунали поетичні твори, діти зіграли сценку з життя маленької Лесі. Всі зачаровано слухали "Пісню Мавки" з "Лісової пісні" у виконанні Галини Кучинської.  Юлія Маслій на фортепіано виконала улюблену мелодію поетеси Л. Бетховена «До Елізи», а гурт "Цвіте терен" (художній керівник заслужений працівник культури Віра Матвійчук) виконав "Веснянки". Під час заходу демонструвалися уривки Х Всеукраїнського конкурсу виконавців художнього слова ім. Лесі Українки, який відбувся в рамках Міжнародного свята літератури і мистецтв "Лесині джерела". Аби дух Лесі відчувався присутнім, декламацію віршів та екскурс в історію життя, переривали кадрами із фільму «Іду до тебе», знятий за сценарієм Івана Драча. Цим організатори заходу намагалися  створити ілюзію присутності Лесі Українки серед нас.

   На зустрічі говорили про революцію в житті Лесі Українки, про нашу сучасну революцію, про мрії і реалії минулого і сьогодення, що гостро висвітлено в драматичной поемі «Бояриня». Актуальність поеми в тому, що й сьогодні гостро стоїть питання національної гідності, щоб кожний із нас свідомо і гордо ніс ім'я українця.  

   На вечорі також було презентовано книжкову виставку «Наш край – історії скарбниця. Тут б'ється серце Лесі Українки», яка детальніше ознайомила присутніх з книгами, документами, статтями із періодичних видань про Лесю Українку, її родину та творчість самої поетеси.

 

   Усний журнал "Поетеса зламу століть" - урочисто розпочав низку заходів до 145-річниці від дня народження Лесі Українки, які проходять в бібліотеках міста. 


"Вічне сонячне світло - ім'я тобі Моцарт"

    Є серед знаменних дат такі ювілеї, що просто не можна обійти увагою. Причому про них згадують не в окремих містах, і навіть країнах, а по всьому світу.

    27 січня в різних куточках земної кулі згадували про генія Вольфганга Амадея Моцарта, музиканта  і композитора, твори якого вже більше двох століть звучать у великих і малих залах. Музикою Моцарта захоплюються професійні виконавці і аматори різного віку. Його музика універсальна, на всі часи.   

   На батьківщині композитора, в Зальцбурзі, кожен рік в ці дні проходить тиждень Моцарта, на який з’їжджаються шанувальники класичної музики.

   Звичайно, Новоград-Волинський – не Зальцбург, але в нашому місті теж є справжні цінителі музики Моцарта. 3 лютого в малому залі Палацу культури ім. Лесі Українки працівники центральної міської бібліотеки ім. Юрія Ковальського та представники земляцтва етнічних німців провели літературно-музичний вечір під назвою «Вічне сонячне світло – ім’я тобі Моцарт». Зі сцени звучали твори великого композитора, вірші на його честь; ведучі у супроводі слайд-презентації розказали цікаві факти з життя та творчості Моцарта. Були переглянуті уривки з фільмів, присвячених композитору.

   Хоча і зараз, через стільки років, загадок навколо цієї видатної особистості не поменшало, але все ж таки Моцарт приваблює людей не стільки ореолом таємничості, скільки своєю чудовою музикою. Причому його музика не просто прекрасна, вона ще й має лікувальний ефект. Науковець Дон Кемпбелл написав книгу «Ефект Моцарта», в якій дослідив вплив класичної музики взагалі, і в першу чергу музики Моцарта, на здоров’я та творчі здібності людини.

 

 «Вічне сонячне світло» - так охарактеризував музику Моцарта композитор і піаніст Антон Рубінштейн. А  П.І. Чайковський зазначав у своєму щоденнику: «На моє глибоке переконання Моцарт є найвищою, кульмінаційною точкою, якої досягла краса у сфері музики».   


«КЛЮЧ» до «брами» в Європу

  22 січня в центральній міській бібліотеці ім. Ю.Ковальського відбулося урочисте відкриття молодіжного українсько–польського  культурно– освітнього клубу «КЛЮЧ».

    Україна і Польща є дві дружні держави, які пов’язані спільної історією, схожі своєю культурою, звичаями та традиціями. Польська Річ Посполита стала першою країною, яка вже 2 грудня 1991 року визнала незалежність України.  В 1992 році між Україною  і Республікою Польщею був підписаний  «Договір про добросусідство,   дружні відносини і співробітництво». Згідно цього договору: «Сторони вживатимуть і підтримуватимуть заходи,  спрямовані на збереження і розвиток позитивних традицій спільної спадщини,  а також  подолання  упереджень і негативних стереотипів у відносинах між двома народами.  Сторони сприятимуть  співробітництву в галузі освіти,  в тому числі  вивченню  польської  мови  в Україні і української мови - в Республіці  Польщі в школах і інших учбових закладах, а також поза їх межами». А бібліотека є територією єдності та спілкування. І задум створення  клубу був давно, тому що багато етнічних поляків проживає в нашому місті і багато людей, особливо молодь, цікавляться навчанням та туризмом у Польщі.  І ось ця мрія здійснилася.

    Започатковано молодіжний українсько–польський  культурно – освітній клуб «КЛЮЧ».  А назва нашого клубу виникла  після слів   Голови товариства «Інтеграція «Європа – Схід»  пана Кшиштофа Каліти, що  «Польща – це брама в Європу». А що потрібно  щоб відкрити цю браму ? Потрібен ключ, а ключ – це знання. Знання мови, культури, побуту, історії, звичаїв та традицій Польщі. Сподіваємось, що наш клуб стане ключем знань, тому що девіз клубу:  «Знання – це скарб, а вміння вчитись – ключ до нього» .

   На захід завітали колеги з Житомирської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Олега Ольжича, які привітали членів клубу з подією та пообіцяли свою допомогу та підтримку.

   Люб’язно прийняла наше запрошення на захід та пропозицію співпраці голова об’єднання польського культурно–освітнього товариства ім. Юліана Люблінського пані Вікторія Шевченко.

    На заході лунали польські колядки у виконанні учнів гімназії ім. Лесі Українки та музичні вітання від Павлюка Олександра польською та українською мовою. Цікавою та пізнавальною була електронна презентація «Республіка Польща».

    Хочеться, щоб наш клуб був дружнім, цікавим, пізнавальним, щоб кожен  отримав максимум знань і міг використати їх в своєму подальшому житті. Як сказав Уїнстон Черчіль:  "Хто володіє інформацією – володіє світом". Тож вдачі  всім.