Новини - 2014


«Працюємо творчо – працюємо для людей». Звіт центральної міської бібліотеки.

    Яке цікаве, багатогранне і динамічне життя сучасної бібліотеки: нові технології, нові ідеї, нові плани! І це все – заради користувачів. Вже стало традицією для бібліотек міста в кінці кожного року звітувати про свої здобутки перед владою та громадою. Саме тому, 26 грудня, центральна міська бібліотека ім. Юрія Ковальського  відзвітувала про свою  роботу за рік.  На звіт були запрошені: заступник міського голови Колотов С.Ю., начальник відділу культури міської ради Заєць Л.В., директор ЗОШ №7, голова міської організації ветеранів, отаман ВГО УРК, представники  організацій, з якими співпрацює бібліотека, члени творчих об`єднань, читачі.  Присутні дізналися про визначні події, здобутки, перемоги та плани на майбутнє бібліотеки. На заході лунали колядки, поезія у виконанні бібліотечних працівників, друзів бібліотеки. Під час відео-презентації «Працюємо творчо – працюємо для людей» в цікавій формі було представлено роботу бібліотеки, участь працівників книгозбірні разом з читачами в міських заходах, різноманітних акціях.

    Протягом 2014 року діяльність бібліотеки була спрямована на підтримання позитивного іміджу, співпрацю з навчальними та іншими закладами, здійснення оперативного, повного і комфортного обслуговування користувачів на високому рівні, забезпечення користувачів бібліотеки інформацією щодо діяльності органів влади, впровадження нових форм роботи та сучасних інформаційних технологій, постійне підвищення професійного рівня бібліотечного персоналу.

   Звучали щирі вітання від  читачів, друзів, партнерів, влади. Користувачі висловили подяку бібліотекарям за їх працю, а бібліотекарі, в свою чергу, подякували їм за відданість книзі та бібліотеці.   



Година милосердя «З любов’ю до людей». 

  До Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства», яка проходила з 25 листопада по 10 грудня, працівники центральної міської бібліотеки ім. Ю. Ковальського завітали до територіального центру соціального обслуговування на годину милосердя «З любов'ю до людей». Акція ініційована у 1991 році Центром жіночого Глобального Лідерства. Дати початку та завершення Акції вибрані не випадково. Вони створюють символічний ланцюжок, поєднуючи заходи проти насильства стосовно жінок та дії щодо захисту прав людини, підкреслюючи, що будь – які прояви насильства над людиною, незалежно від її статі, є порушенням прав людини.     

  Вже не один рік центральна міська бібліотека не залишає без уваги  літніх людей  та людей з обмеженими фізичними можливостями, тих, хто потребує підтримки, турботи, кому  з різних причин нелегко в житті. Головне надбання бібліотеки - книги, яки ми використовуємо в роботі з читачами будь-якого віку. Книга має унікальну здібність - вона лікує людські душі.  Щомісячно бібліотекарі приходять до підопічних територіального центру з новими книгами, журналами. Візити неодмінно супроводжуються бесідами-рекомендаціями, міні-диспутами про прочитане та інформацією про новинки, що з’явились у фонді книгозбірні. Люди з обмеженими фізичними можливостями обслуговуються на дому. Вони можуть отримати  довідку  та замовити літературу по телефону. Такі послуги дають читачам  можливість задовольнити свої запити з найменшими витратами часу та зусиль.

  В ході зустрічі  підопічні територіального центру  ознайомились з літературою  за темою «Старіння, активне довголіття і ліки». За дружнім столом, за чашкою чаю  лунали пісні,  велись душевні розмови; було добре та затишно.

   І хоча в місті працюють спеціальні служби й заклади, в обов’язки яких входить турбота про соціально незахищених людей, тепле слово і піклування оточуючих ніколи не будуть зайві. Центральна міська бібліотека завжди відкрита для відвідувачів, а бібліотекар завжди готовий до спілкування.

 



"Край мій - гордість моя".

   Нашому місту невимовно пощастило не тільки на талановитих людей, цікаві події, а й на не байдужих до історії міста краєзнавців, які своїми дослідженнями та кропіткою роботою зробили великий внесок у збереження історичної пам’яті про наш край для прийдешніх поколінь.

   Зустріч з учнями професійно-технічного ліцею розпочалася з розповіді директора краєзнавчого музею Жовтюк Олени про древлянський скарб Х століття, який був віднайдений на околицях міста та має неабияке значення для визначення дати заснування  Возвягеля.

 Віктор Ваховський, заступник директора промислово-економічного технікуму, член національної спілки краєзнавців України, запросив дітей у віртуальну подорож вулицями старовинного Новоград-Волинського та укріп району (лінія Сталіна), яка будувалася з 1932 до 1939 роки і складалася із  216 залізобетонних артилерійських і кулеметних ДВТ.

 Про те, як створювалися книги «Товариство об’єднаних словян», «Новоград-Волинський. Вулиці міста», «Новоград-Волинський. Історія міста», «Звягельський календар» змістовно доповіла Ліна Наумець, ветеран праці, член національної спілки краєзнавців України. Вона також запросила присутніх до співпраці над енциклопедичним довідником про видатні постаті нашого краю.

 Свої вірші продекламувала Ксендзук Валентина, поетеса, піснярка, координатор творчої інтелігенції міста.

    Під час заходу учнів ознайомили з фондом краєзнавчих видань бібліотеки.



Місячник першокурсника

Бібліотека була, є і буде інформаційним і культурним закладом. Вона є територією духовності, знань, помічником в освіті, професійному становленні, організації дозвілля. Бібліотека і сьогодні залишається острівцем збереження національної культури, народних традицій і звичаїв, скарбницею історії свого міста.

У жовтні 2014 року центральна міська бібліотека ім. Ю. Ковальського провела Місячник першокурсника «Запрошуємо до скарбниці знань» для студентів перших курсів навчальних закладів Новоград-Волинського.

  Під час місячника проводились екскурсії по бібліотеці. Студенти мали можливість ознайомитися із напрямками роботи бібліотеки, її структурними підрозділами: абонементом, читальним залом, Інтернет-центром.  Проводились бібліотечно-бібліографічні огляди, огляди літератури, інформаційні години, конкурси, вікторини.  Цікавою та змістовною була віртуальна подорож бібліотеками світу.

Одним з  напрямків у культурно-просвітницькій діяльності бібліотеки є виставкова робота різноманітної тематики. Ці виставки постійно оновлюються та поповнюються. Для студентів була представлена виставка літератури «Вам, Першокурсники».

 Місячник проводився з метою підвищення загальноосвітнього рівня користувачів, виховання інформаційної культури, розширення світогляду та читацької компетенції молоді, популяризації фондів, інформаційних ресурсів та можливостей бібліотеки.

 Будемо сподіватися, що заходи, проведені під час Місячника першокурсника будуть сприяти вихованню культури користування книгою, підвищенню зацікавленості студентів до друкованого слова.

Бібліотекарі доклали максимум зусиль, щоб ці візити були цікавими для молодих людей, викликав бажання стати постійними читачами та друзями бібліотеки.

Найбільш  активним закладом під час проведення Місячника першокурсника  був Новоград-Волинський медичний коледж.

Запрошуємо усіх, хто бажає пізнати світ друкованого слова та сучасних технологій, провести час із користю та задоволенням!



"Нехай ніколи пам'ять нам не зрадить в дорозі до священного вогню..."

   Під такою назвою 24 жовтня в центральній міській бібліотеці ім. Юрія Ковальського пройшов вечір-спогад, присвячений 70-річчю визволення України від німецько-фашистських загарбників.

    Сімдесят років розділяють нас від часів Великої Вітчизняної війни. Але  людство повинно пам’ятати, якою ціною була здобута перемога. «Вже третє покоління підростає, що про війну по фільмах тільки знає». На щастя, ще живі  свідки, які з перших вуст можуть  розказати нам про події тої жахливої війни.  На заході були присутні ті ветерани, що пережили окупацію міста Новограда-Волинського, і ті, що визволяли Україну.

    Про страшні втрати нашої країни в роки війни присутнім нагадали кадри кінохроніки.  Впродовж 1939 - 1945 років Україна втратила 4,5 млн цивільних громадян. Разом із військовими втрати України становили близько 8,5 млн осіб.

    А яка радість була у людей, коли визволили столицю України – Київ. Радість зі сльозами на очах. І весь 1944 рік – був рік визволення інших населених пунктів України – великих і малих. У тому числі (на початку року) і Новограда-Волинського. Із завмиранням серця присутні заходу слухали запис голосу Левітана про визволення нашого міста.  3 січня 1944 року Москва салютувала 12-ма артилерійськими залпами із 124 гармат в ознаменування визволення м. Новограда-Волинського 13 –ою армією 1 Українського фронту під командуванням генерал-лейтенантом Героя Радянського Союзу Пухова Миколи Павловича.

    Проникливо і зворушливо вели захід учні загальноосвітньої школи № 7. Читали вірші К. Симонова та Саломеї Неріс. Окрасою вечора стали музичні номери у виконанні учнів школи мистецтв. Звучала музика і пісні воєнних років.

    Присутнім був запропонований гарячий  чай із моркви та м’яти і сухарі -  розповсюджена їжа у фронтове лихоліття.  

    Другою частиною вечора стала екскурсія у краєзнавчий музей, де була підготовлена експозиція, присвячена визволенню Новограда-Волинського і України в цілому. Ветерани ділились своїми спогадами.

           Тож бережи у серці пам'ять стріч.

           Бо ми прийшли, коли була потреба,

           Щоб — знову — тиха українська ніч,

           Спокійні зорі і прозоре небо.         

                                                         (Мустам Карім, 1943 рік) 

     



Всеукраїнський день бібліотек.

   30 вересня з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек, в День відкритих дверей, студенти першого курсу економіко – гуманітарного коледжу стали учасниками цікавих заходів, що були проведені в центральній міській бібліотеці ім. Юрія Ковальського. Для них була підготовлена пізнавальна презентація «Подорож бібліотеками світу», де були представлені найдивовижніші книгозбірні різних країн. Також відвідувачі ознайомилися з історією бібліотеки, краєзнавчими матеріалами, з навчальною літературою, довідниками, енциклопедіями, періодичними виданнями.

  Багато видумок та фантазій вносять в свою роботу бібліотекарі. Оригінальні книжкові акції – найкраще тому підтвердження. Вперше в центральній міській бібліотеці пройшло дублер – шоу «Бібліотекар на час».  Хлопці та дівчата, які цікавляться бібліотекою і книгою,  спробували себе в якості бібліотекаря. Працівники відділу абонементу та читального залу підготували цікаві випробування для кожного учасника дублер-шоу: записати читача до бібліотеки, допомогти користувачам у пошуку та виборі літератури, розробити книжкову полицю, провести огляд літератури, підготувати презентацію. Поряд з кожним дублером знаходився бібліотекар – консультант. Як виявилося — не така то й легка, як декому здається на перший погляд, наша професія: вона вимагає знань та підготовки. Сучасний бібліотекар - як універсальна формула: і мовознавець, і психолог, і педагог, і літературознавець. І це все в одній особі. Нагадаємо, що в минулі часи на посаду бібліотекаря призначалися вчені, академіки. Акція «Бібліотекар на час» викликала непідробну цікавість у її учасників, адже вони дізналися про таємниці професії і все, що приховувалося з тієї сторони бібліотечної кафедри.

  Тож давайте побажаємо нашим користувачам частіше заходити в бібліотеки, не соромлячись звертатися за допомогою до бібліотекаря, щоб і зараз, і в майбутньому будувати відношення з людьми як можна краще!



«Я народився і жив для добра і любові»

   Під такою назвою у центральній міський бібліотеці ім. Ю. Ковальського  для студентів другого курсу економіко-гуманітарного коледжу був проведений усний журнал до 120 річниці від  дня народження українського письменника, видатного кінорежисера,   мислителя, громадського діяча Олександра Петровича Довженка. У світ мистецтва  він прийшов  з берегів зачарованої Десни, з глибини надр  українського народу.  Життя Довженка припало на буремні роки революції та відродження української культури. О. Довженко вважається творцем українського кінематографу. Його ім’я внесено до списку найталановитіших митців світового кіномистецтва. Перші зрілі фільми Довженка — «Звенигора», «Арсенал», «Земля»  — завоювали йому цілий світ, але відібрали Україну, підрізали його творчі крила, вкоротили йому віку. А оцінили його у вільному світі надзвичайно високо й щедро. 

    Учасники зустрічі перегорнули сторінки життя і творчості Олександра Петровича, здійснили віртуальну подорож музеєм геніального митця, переглянули уривки всесвітньо відомої кіноповісті «Україна в огні». Це - кіноповість-трагедія. Автор створив сценарій про людей простих, звичайних, що понесли найтяжчі втрати на війні, не маючи ні чинів, ні орденів, наголошуючи, що «у війні не жіноче обличчя». Після війни Довженку жити і працювати довелося в Москві.  Уже хворий Довженко просить Сталіна:  «Я вмру в Москві, так і не побачивши України. Перед смертю прошу, аби перед тим, як спалити мене в крематорії, з грудей моїх вийняли серце і закопали його в рідну землю у Києві, десь над Дніпром на горі». Цей потяг до рідної України було передано у вірші В. Стуса «Останній лист Довженка».

   Закінчили усний журнал оглядом книжкової вітрини до дня народження Олександра Довженка, на якій вміщено твори геніального письменника та література про нього.




Зустрічі в бібліотеці.

  Нещодавно в читальному залі центральної міської бібліотеки ім. Юрія Ковальського відбулася зустріч  із письменницею Тетяною Вечірко, яка є нашою землячкою, адже народилася в м. Житомирі. Тепер вона – жителька Дніпропетровська. 

   Саме центральна міська бібліотека - це традиційне місце для зібрань людей творчих, інтелігентних, тих, хто вміє  відчувати душею красу слова і праці. У рамках поетичної зустрічі  Тетяна Вечірко презентувала присутнім свої книги: «Достучаться до тебя…», «Душа. Перезагрузка», «Весна в любую погоду», «Пока идет трамвай» та прочитала декілька уривків своїх поезій. Людські почуття, душевні переживання, які описує письменниця в своїх творах,  не залишають байдужими читача від першої до останньої сторінки.  

  Своїми творами письменниця  допомагає людині опанувати філософію буття, вчить добру, утвердженню сімейних цінностей, чистоті людських взаємин та культурі почуттів. Присутні мали змогу послухати казки-притчі в авторському виконанні. Завдяки інтернет-спільноті стало відоме оповідання «За что я люблю украинский язык...». Тетяна відповіла на запитання аудиторії, поділилась творчими планами на майбутнє, подякувала всім і пообіцяла не зупинятися на досягнутому. Творчу атмосферу всієї імпрези вдало доповнив музичний виступ друзів письменниці – Ігоря  Завгороднього та Володимира Гамми.  На згадку про зустріч відбулися традиційні фото і автограф сесії, лунали найкращі побажання, а також подяка ініціаторам і організаторам цікавої зустрічі,  які пообіцяли і надалі саме в цьому залі організовувати діалоги з тими, хто став майстром часу, чиї вміння і досвід зупиняють на прекрасну мить це бурхливе життя, щоб відчути спорідненість  люблячих душ…




Оголошено акцію "Забери додому вірного друга".

   До центральної міської бібліотеки звернулись представники громади міста, насамперед німецького товариства етнічних німців, з проханням підтримати Новоград-Волинський притулок для бездомних тварин.  

   Притулок  аж ніяк не назвеш комфортним місцем для тварин. Тим більше, що у наш час держава майже не фінансує подібні заклади, а їх існування зобов'язане лише волонтерам та небайдужим людям, у яких серце нездатне залишити тварину напризволяще. Вони працюють у притулках на добровільній основі і докладають максимум зусиль, аби життя їх підопічних стало хоч трохи кращим. Справжнім щастям для волонтерів є звістка про те, що якийсь кошлатий барбос нарешті знайшов свого господаря та буде виконувати своє призначення - захищати та бути вірним супутником людини.  

   Бібліотека, як головний інформаційний осередок життя міста, не може стояти осторонь від актуальних проблем, у тому числі і від болючого питання безпритульних тварин. Центральна міська бібліотека ім. Юрія Ковальського приєднується до акції «Забери додому вірного друга» та закликає усіх небайдужих мешканців міста теж долучитися до акції та подарувати чотириногому улюбленцю турботу та ласку.

 

    Не забувайте: ми відповідаємо за тих, кого колись приручили. 

 



Зігріймо теплом і любов'ю, увагою і ласкою кожне дитяче серце!

   Щороку в перший день літа відзначають Міжнародний день захисту дітей - свято радості та надії, адже саме в дітях ми хочемо бачити здійснення своїх мрій і сподівань. Це свято започаткувала в 1949 році Міжнародна демократична федерація жінок, що заприсяглася «боротися за міцний мир як єдину гарантію щастя дітей».  Здавалося б, від чого і від кого сьогодні треба захищати малюків? На жаль, є від чого! Щоденно тисячі дітей помирають від голоду, нестачі ліків і медичної допомоги в найбідніших країнах світу. Їх підстерігають  неписьменність, непосильна й багатогодинна робота заради шматка хліба, різні хвороби, нещасні випадки, грубість дорослих, а часом — і жорстокість батьків.                                                                             

    Недаремно свято дітей відзначають 1 червня — у перший день довгоочікуваного літа та шкільних канікул, коли для них проходять численні заходи: народні гуляння, безкоштовні виставки, презентації, конкурси дитячої творчості, концерти. Активну участь у цьому приймає і наша центральна міська бібліотека ім. Юрія Ковальського, яка постійно влаштовує для своїх користувачів  цікаве та змістовне дозвілля. Зазвичай на подібні заходи  приходять цілими родинами: сім'ї, бабусі і дідусі з внуками, підлітки з друзями. Тому бібліотека  обов'язково намагається підготувати різноманітні розваги для усіх вікових категорій учасників. Цього року на усіх читачів чекав незвичайний сюрприз – цікава гуморина «Сміх несе здоров'я всім». Веселі клоуни Чупа та Чупс підготували  конкурси, оригінальні вікторини. А також закликали дітей до читання книг, запрошували в бібліотеку для  спілкування один з одним. Тож кожен  зміг відвідати  майданчик бібліотеки, взяти участь у різноманітних конкурсах та виграти призи за перемогу в них.

   В цей день всім дітлахам приділяють підвищену увагу, створюючи їм дійсно гарне свято. Але хотілося б, щоб це свято тривало не один день на рік.  Дорослі не повинні забувати народну мудрість — «Чужих дітей не буває!».  



Перед вами схиляємось в поклоні.

     Усе прекрасне на землі від світла сонця, від кохання жінки, від молока матері. У травні, коли прокидається від сну природа, коли дзвенить у блакиті пташиний спів, теплий весняний вітер приносить свято Матері. Безумовно, День матері - це одне з самих зворушливих свят, тому що кожен з нас з дитинства і до своїх останніх днів несе в своїй душі єдиний і неповторний образ - образ своєї мами, яка все зрозуміє, простить, завжди пожаліє і буде самовіддано любити незважаючи ні на що.

     З нагоди Дня Матері в центральній міській бібліотеці ім. Юрія Ковальського пройшов літературно – музичний вечір під назвою «Кожна мати із весною схожа». До бібліотеки завітали активні читачки та учасники клубу «Світлиця». Свято відбулося у теплій і дружній атмосфері. Під час заходу було сказано багато гарних слів про маму. Родзинкою свята були вітання від громади етнічних німців «Бегегнунсцентр» та від польського товариства ім. Ю. Люблінського. Присутні переглянули відеоролик «Притча про маму». Зворушлива тема материнства викликала у гостей свята тонкі душевні почуття, присутні ледве стримували сльози.

      Проминуть роки. Мов лелеки у вирій, розлетимось ми з теплого маминого гнізда. Та щасливої погожої днини збере нас, мов чайка чаєнят, матуся до рідної світлиці. І защебече, заговорить, заплаче мамина пісня у наших серцях. Озветься вона червоною калиною в лузі, стрункою тополею в полі, кучерявою вербою над водою, білокорою берізкою, вишневим цвітом, солов’їною мовою, пахучістю трав. Такі слова звучали в піснях у виконанніансамблю «Хміль» та учнів школи мистецтв. 

     Найчастіше образ матері – образ скромної, але величної душею «горлиці», яка «ночей недоспала», що супроводжуючи свою дитину в життєву дорогу «рушник вишиваний на щастя, на долю дала». Тому закінченням   свята було виконання всіх присутніх пісні на слова А. Малишка «Рідна мати моя», а мамам було вручено живі квіти. Свічка палкого материного серця повсякчас освітлює нам життєву дорогу, тож нехай і вдячність дітей матерям ніколи не буває запізнілою.



"Круглий стіл" "Вороги юності і краси".

   Весна. Прекрасна пора року. В природі все оживає і квітне, а молодь починає вести більш активний спосіб життя. І щоб це життя проходило з користю і без втрат, 3 травня в центральній міській бібліотеці ім. Юрія Ковальського було  проведено засідання  «круглого  столу»  на тему «Вороги юності та краси».  На обговорення цієї теми  запросили учнів 9-Б класу ЗОШ №3 на чолі з класним керівником Чалою О.І., тренера з фітнесу Прокопчук Л.В. та старшого інспектора  кримінально - виконавчої служби, практичного психолога, майора внутрішньої служби  Яценка Д.І.  Молоді розповіли про шкідливий вплив тютюну, алкоголю та наркотиків на підлітковий організм,  разом з учнями шукали шляхи, як не піддатися спокусі і уникнути бажання спробувати запалити, випити алкогольний напій чи вжити наркотик.  Після перегляду соціально-інформаційного  відео про причини, вплив та наслідки шкідливих звичок,  учні взяли участь в обговоренні складних життєвих ситуацій, які виникають при вживанні алкогольних напоїв та наркотичних речовин.

   Було представлено книжкову виставку «Шкідливі звички – шлях в безодню». Література на виставці дає інформацію, як юним читачам зберегти здоров’я, красу і довголіття. Сьогодні не є секретом, що зовнішній вигляд людини, її поведінка і самопочуття залежить від стану її здоров’я, а також від піклування про нього. Наркоманія та алкоголізм віднімають у суспільства молодих енергійних людей, здорове потомство, забирають в небуття нерозкриті таланти. Гра в життя і смерть починається легко з друзями, а з глухого кута доводиться вибиратися поодинці, та мало в кого на це вистачає сил. Бібліотеки  не стоять осторонь цього питання, а також приймають активну участь у інформаційно-профілактичному навчанні молоді, яке є майбутнім нашої держави. Сьогоднішні учні  будуть розбудовувати  і зміцнювати  її, а це під силу  витривалій і здоровій людині, яка здатна повноцінно працювати, примножувати багатства своєї країни.  Бути здоровим – це громадянський обов’язок кожного.  



День бібліографії «Рідне довкілля – основа нашого здоров’я».

   Тенденції останніх десятиліть наочно переконують, що сучасний світ опинився на межі катастрофи планетарного масштабу. Людство постало перед дилемою: або воно змінить своє ставлення до природи, або незабаром перестане існувати. Щоб пробудити приспану пильність homo sapiens, спонукати його до негайних дій, передова світова спільнота й започаткувала Всесвітній День довкілля. Свято встановлено в Україні  згідно з Указом Президента України «Про День довкілля» від 6 серпня 1998 року № 855/98.

      Цього дня громадські організації проводять заходи, спрямовані на поліпшення стану навколишнього середовища, очищення водних джерел, озеленення, збереження заповідних об’єктів, поширення екологічних знань.

     Центральна міська бібліотека ім. Юрія Ковальського не залишається осторонь проблем екології. З цією метою 23 квітня було проведено День бібліографії «Рідне довкілля – основа нашого здоров’я»  для учнів ЗОШ № 2 та ЗОШ № 5.  На заході йшла мова про необхідність збереження живої планети, про значення рослин, тварин та їх охорона. Це все було відображено у відеоролику «Екологічні проблеми Землі». Бібліограф представила «Міську Програму охорони навколишнього природного середовища на 2013 – 2016 роки»,  основні заходи щодо охорони, запобігання та покращення санітарно – екологічного стану водних та природних джерел.

      Екологічна група ЗОШ № 5, яка не перший рік опікується питною водою міста і є переможцем Міжнародного конкурсу «Кожна краплина має значення», презентувала свій  проект, в якому висвітлила роботу та досягнення в покращенні природного середовища нашого міста, закликала приєднатися всіх не байдужих і  бажаючих до цієї важливої справи.

     Не могли не згадати велике лихо світового масштабу – аварію на ЧАЕС. Ніч 26 квітня 1986 року вразила собою увесь навколишній світ, приголомшила жителів планети страшним стогоном невідомої раніше біди, трагічні наслідки якої відчуватиме ще не одне наступне покоління. Тож, маємо все робити, щоб залікувати ці рани і господарювати так, щоб подібне не повторилося.

     Врятувати планету закликають усі й всюди.  Працівники бібліотеки  задалися метою зменшити кількість важких металів, що потрапляють до навколишнього середовища. З цією метою розпочали акцію щодо збирання відпрацьованих батарейок «Викидай правильно». Ця акція нічого не коштує, натомість маємо змогу долучитися до гарної справи, навчити людей, наскільки важливо дбати про природу.

     Закінченням заходу стали такі слова: «збережений підсніжник, пташеня повернуте до гнізда, посаджене деревце – це і є конкретна справа в охороні природи. Є багато прийнятих законів про охорону природи, але найвищим законом для кожного з нас має бути наша совість.»     



«Без права на забуття»

   11 квітня світова спільнота відзначає Міжнародний день визволення в'язнів фашистських концтаборів. У березні 1945 року на території Бухенвальда спалахнуло збройне повстання, організоване інтернаціональними силами самих ув'язнених. Коли в концтабір в квітні увійшли американські війська, повстанці вже контролювали табір смерті. Здійснивши повстання, в'язні Бухенвальда врятували своє життя, адже нацистське керівництво напередодні віддало наказ про фізичне знищення всіх ув'язнених. Фашисти не встигли замести сліди своїх страшних злочинів і свідчення в'язнів дійшли до міжнародного нюрнберзького трибуналу. «Німеччина стала величезною катівницею. Волання її жертв чув увесь світ, вони змушували здригатися всі цивілізовані держави », - заявив обвинувач від США Роберт Джексон на Нюрнберзькому процесі.

    Всього під час Другої світової війни на території нацистської Німеччини, в країнах-союзниках Третього рейху і на окупованих ними територіях діяло (крім в'язниць, гетто тощо) 14 000 концентраційних таборів.

    Про ті та інші події другої світової війни згадували на вечорі пам’яті «Без права на забуття», який відбувся в міському краєзнавчому музеї і був підготовлений центральною міською бібліотекою разом з завідуючою музеєм. Присутні передивилися сторінки кінохроніки тих часів, послухали вірші татарського поета Муси Джаліля та німецькомовного румунського поета Іммануеля Вайсгласа, яким судилося пройти через горнила концтаборів. Зворушливими були спогади про свої  дитячі роки в окупованому Новограді-Волинському ветерана праці Прокопової Лілії Андріївни. Завідуюча краєзнавчим музеєм Жовтюк О.М. розповіла про концтабори та про рух опору   у Новограді-Волинському під час німецької окупації.

    Хто не знає своєї історії, той не має майбутнього. Треба пам’ятати своє минуле, щоб не допустити відродження фашизму, щоб протидіяти будь-якої антилюдської ідеології.          




Тиждень дитячого читання в центральній міській бібліотеці.

   В історії черпаємо мудрість, в поезії – політ думки і дотепність, у математики – принциповість і точність, у філософії – мораль і серйозність, у логіки і риторики – вміння сперечатися. І всі ці знання об’єднує одне прекрасне поняття, ім’я якому – Книга. Кожного року на березневих канікулах ми з вами святкуємо  Всеукраїнський тиждень дитячого читання, яке завжди активізує роботу бібліотек. Центральна міська бібліотека ім. Юрія Ковальського під час шкільних канікул провела цикл заходів для дітей різного віку.

    Розпочався тиждень майстер – класом «Цікаве вивчення німецької мови». Волонтер з німецького товариства «Бегегнунсцентр» цікаво і доступно провела урок німецької мови. Діти з задоволенням знайомилися один з одним та розповідали про себе на німецькій мові.

   Для школярів була проведена відео-екскурсія  «Подорож бібліотеками світу». Подорожувати полюбляють всі, а з новітніми технологіями  подорожувати можливо і віртуально. Отож, ми зібрали валізи і відправилися в подорож найкращими, найдивовижнішими бібліотеками світу. Ці бібліотеки користуються великою популярністю. Вони є не тільки великими книгосховищами, але й шедеврами архітектурного стилю, історичними памятками.

    Цікавим для дітей видалось знайомство з технікою наших батьків і дідусів. Ретро – перегляд «Льюіс Керролл» провели за допомогою фільмопроектора.

    Під час  інформаційної години «Подорож у країну Каталогію»  бібліограф розповіла про значення каталогів у бібліотеці. Знайомлячись з фондом по книжкам, що стоять на полицях, користувач не отримує повної інформації про зміст фонду, адже частина видань друку може знаходитись у читачів та в закритому фонді. В каталогах кожне видання відображено по відповідних галузях знань. Тому каталоги повністю розкривають перед читачами зміст фонду, і таким чином сприяють популяризації літератури і допомагають у виборі потрібних книжок.

   Корисну та цікаву інформацію можна було узнати з виставки – огляду «Книги – ювіляри». Ці книги читали з покоління в покоління. Одні книги навчають, другі - розважають, треті -  допомагають. У одних книгах можна прочитати про минуле,  а  у інших - про космічні мандрівки.   Існує вираз: «Скажи мені, хто твій друг, і я скажу, хто ти». Так само можна сказати: «Скажи мені, що ти читаєш, і я скажу, хто ти». Тому Тиждень книги – це чудова можливість пірнути у світ літератури, де кожен для себе знайде щось своє.



«Хай Україна вся читає, бо книга нас усіх єднає».

    Кожного року, в чудові весняні дні, бібліотеки міста проводять заходи до Всеукраїнського тижня дитячого читання. Це свято згуртовує дітлашню, з ним пов’язана радісна творчість і серйозна розмова про книги, літературно-пригодницькі мандрівки, розважальні ігри, цікаві вікторини, конкурси та спілкування з друзями. Працівники  бібліотек  добре розуміють значення  таких заходів для своїх користувачів, тому завжди прагнуть організувати їх цікаво і змістовно.

   Цього року в центральній міській бібліотеці ім. Юрія Ковальського відкриття Тижня книги пройшло під назвою «Хай Україна вся читає, бо книга нас усіх єднає». На заході  були присутні  не тільки діти різного віку, а й їхні батьки. Головною героїнею, без сумніву, була її Величність Книга.  Прикрасою  свята стали виступи  вихованців Палацу шкільної молоді під керівництвом Добровольної Ольги Харитонівни: пісні у виконанні фольклорного ансамблю «Мальва» та вокального ансамблю «Посмішка», інсценівки театру мініатюр «Фрея». Працівники бібліотеки підготували повчальні відеоролики про книгу – «Читай» та «Книжкин дом». На завершення було  проведено вікторину, в якій діти з великим задоволенням взяли участь.

   Захід, присвячений Всеукраїнському  тижню дитячого читання, буде мати своє продовження. Планується ряд заходів:

-         виставка – огляд «Ювілеї у світовій літературі»,

-         відео – екскурсія «Подорож бібліотеками світу»,

-         інформаційна година «Подорож у країну Каталогію»,

-         ретро – перегляд «Льюіс Керрол»,

-         майстер – клас «Цікаве вивчення німецької мови».

  Тому Тиждень книги – це чудова можливість пірнути у світ літератури, де кожен для себе знайде щось своє. Тож запрошуємо усіх охочих  до бібліотеки. Тут ви знайдете багато пізнавального і цікавого. Читайте! Хай не буде жодного дня, коли б ви не прочитали хоч однієї сторінки з нової книги. Вчіться у героїв книжок любити нашу землю, її мову, мистецтво. Мандруйте рідною країною, пізнавайте себе і людей, знайомтеся з подіями, які відбулися у давнину, заглядайте у майбутнє. Чекаємо ваших вражень, адже, зустріч з книгою завжди цікава, захоплююча і неповторна!



День, весною зігрітий.

З ледь відчутним весняним подихом приходить до нас чудове жіноче свято – 8 Березня. Саме цього дня жінки чекають квітів, ніжності та подарунків від своїх коханих чоловіків, друзів, знайомих. Це свято несе у світ усе найцінніше, що пов’язане з жінкою – красу, ніжність, радість і щастя.

   6 березня Житомирський обласний отаман ВГО УРК генерал – майор О.М. Дроздюк привітав квітами та солодкими подарунками  жіночий колектив центральної міської бібліотеки ім. Юрія Ковальського.   А ще він засвідчив, що працівники бібліотеки внесені до Єдиного реєстру Українського Реєстрового Козацтва. У ЦМБ  суто жіночий колектив, і тому двічі приємно отримувати такі привітання.   Дякуємо  Олександру Миколайовичу за увагу до нас, жінок. Ми всі були приємно вражені, адже для жінок головне - це увага і теплі слова від чоловіків.

    В свою чергу, бібліотекарі центральної міської бібліотеки ім. Юрія Ковальського  вітають  всю чарівну половину людства зі Святом жінок, весни та краси. Бажаємо вам міцного здоров'я, великого жіночого щастя, добра, любові. Нехай у вашому домі будуть спокій та добробут, а ваші серця будуть зігріті теплом та повагою рідних і близьких.  Зі святом Весни Вас!



На вічному шляху до Шевченка !

    У кожного народу, нації є великі митці, чиї імена крізь століття не згасають і стають безсмертними. Саме великий Кобзар символізує душу українського народу і його гідність. Заходи на вшанування пам'яті видатного українця в центральній міській бібліотеці ім. Юрія Ковальського відбуваються не вперше. Щороку у продовж  усього березня тривають найрізноманітніші події, участь у яких беруть і діти, і дорослі.

    У 2014 році цикл заходів до шевченківських днів почали раніше. 13 лютого в бібліотеці пройшла зустріч з учнями ЗОШ № 3, присвячена 200- річчю з дня народження Великого Кобзаря – Тараса Григоровича Шевченка. Захід розпочали розповіддю про той період, коли Тарас Шевченко перебував на Житомирщині. Наш край може пишатися тим, що і по його благословенній землі проліг життєвий шлях видатного українця.1846 року як співробітник Київської тимчасової археографічної комісії він здійснив подорож по Волині та Поділлю. Його завданням було записати перекази, оповідання, пісні, зібрати відомості про могили та урочища, зробити опис та замальовки визначних монументальних пам'яток і стародавніх будівель. Побувавши у Бердичеві, поет змалював історичні пам’ятки, записав декілька народних пісень. В Кодні, що під Житомиром, Тарас Григорович зустрівся з селянами, які наспівали йому пісні козаччини. Непоказним перед поетом постало місто Житомир. Шевченко побачив його невеликим, одноповерховим, невпорядкованим. Зачарували Тараса Григоровича мальовничі околиці Новограда – Волинського. Ну, а Гульськ? ...Це прекрасне село – батьківщина шевченківського «Варнака». Так переплелися життєві шляхи великого Кобзаря з Житомирщиною та її людьми.

    Також для учнів провели огляд літератури, яка була представлена на книжково-ілюстративній виставці «Пам'ятає сина Україна».

    Великий Кобзар геніально володів не тільки пером, а й пензлем. Присутнім розповіли цікаві факти з життя Шевченка як талановитого художника, провели огляд репродукцій його картин та офортів. В кінці зустрічі  діти взяли участь у своєрідному флешмобі, коли «вплітали» квіти у вінок Кобзарю.

    Такий широкий спектр заходів дає змогу втілювати ідеї Шевченка в життя і виховувати дітей справжніми патріотами.



Найкраща бібліотека року!

    7 лютого 2014 року  жителі Новограда-Волинського завітали до міського Палацу культури ім. Лесі Українки, щоби дізнатися про підсумки роботи всіх галузей міста у 2013 році та вшанувати, привітати квітами колег, знайомих, які стали переможцями відкритого рейтингу популярності „Гордість міста“.

    Цього разу почесними гостями свята вшанування людей праці та творчих, креативних особистостей були земляки - Народні депутати України Володимир Литвин, Юрій Благодир, голова Житомирської обласної ради Йосип Заполовський, депутат обласної ради Петро Литвин, міський голова міста Коростеня Володимир Москаленко.

    Приємно повідомити, що у сфері соціально-культурного  розвитку кращою за підсумками 2013 року стала центральна міська бібліотека ім. Юрія Ковальського. 

    Центральна міська бібліотека протягом 2013 року показала себе як потужний інформаційно-культурний центр, оснащений сучасними технічними засобами, який в своїй роботі робить акценти на потреби громади міста.

    За рік було проведено два конкурси: один  - на кращий вірш серед дітей та юнацтва  «Найкраща від усіх земель...», присвячений 75-річчю від дня народження Юрія Ковальського – на рівні міста та району; другий -  Всеукраїнський конкурс виконавців художнього слова ім. Лесі Українки в рамках Міжнародного свята літератури і мистецтв «Лесині джерела».

   Також бібліотекарі підготували та провели масштабний захід до Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народного мистецтва.

    У квітні та липні відбулися урочистості з нагоди присвоєння центральній міській бібліотеці імені Юрія Ковальського.

    Центральна міська бібліотека брала участь у міжрегіональному ярмарку інновацій у м. Вінниця, презентувавши сайт «Бібліотечна Звягельщина».

    За рік були проведені літературно-мистецькі вечори до дня народження Лесі Українки, до дня українського козацтва, години повідомлень та інформаційно-музичні години до ювілейних та  пам’ятних дат з життя нашої країни, дні інформації та профорієнтації, години цікавих зустрічей. Ведеться робота по збору матеріалів про воїнів, наших земляків, які брали участь у бойових діях на території Афганістану.

    В Інтернет-центрі бібліотеки другий рік працював безкоштовний Інтернет, проводились безкоштовні тренінги  з основ комп'ютерної грамотності та пошуку інформації в мережі Інтернет.    Проведено цикл Інтернет - уроків з історії образотворчого мистецтва для учнів школи мистецтв.

    Оформлювались виставки не тільки в стінах бібліотеки, а і поза її межами: в Палаці культури ім. Лесі Українки, на вулицях міста. Проводились екскурсії та презентації, семінари на базі бібліотеки для працівників бібліотек міста та області. Видавалась власна друкована продукція. 

  Центральна міська бібліотека і надалі буде брати участь в соціокультурному житті міста, натхненно працювати для широких верств населення.   


Павло Чубинський - відомий етнограф і поет.

    Постать Павла Чубинського посідає визначне місце в історії розвитку української етнологічної науки ХІХ ст. Широкому загалові він відомий як етнолог, фольклорист, поет, автор українського гімну. Окрім того, Павло Платонович - юрист, соціолог, перекладач, режисер, педагог, видатний громадський діяч, невтомній енергії якого українська наука завдячує виданням капітальних "Праць етнографічно-статистичної експедиції у Західно-Руський край" та заснуванням Південно-Західного відділу Російського Географічного Товариства - предтечі української академії наук. За визначенням його сучасника й однодумця Федора Вовка: "Заслуги його такі значимі, що їх вистачило б на кількох професійних учених".

  До 175 – річчя від дня народження Павла Чубинського бібліограф центральної міської бібліотеки ім. Юрія Ковальського  Юхимчук С.О. провела інформаційне повідомлення для  учнів 9 класу ЗОШ №3. Під час спілкування розглянули   історію написання віршу «Ще не вмерла Україна», який згодом став національним гімном України. За цей вірш Павла Чубинського в 1862 році було заслано на поселення до Архангельської губернії.

 Павло Платонович працював у надзвичайно складних умовах переслідування царським урядом української культури. Що вже казати про його титанічну працю в галузі етнографії.

  Завдяки експедиції П. Чубинського і виданню  «Праць»  нащадкам залишилися прекрасні перли усної народної творчості, які безслідно зникали з наступом цивілізації.

   За свої цінні наукові праці , які не втратили свого значення й сьогодні, Чубинський  відзначений  Золотою медаллю Російського Географічного товариства, Уваровською премією Російської Академії наук, золотою медаллю Міжнародного конгресу в Парижі 1875 року.

    Сьогодні ми кажемо, що знаємо це дороге нам усім ім’я. Але ой як далеко ще до повного знання! Тож почнемо вивчати Павла Чубинського з видань центральної міської  бібліотеки.